
Fra hyggelige Løgstør kjørte vi de få kilometrene ned til Rønbjerg, for å tilbringe de neste 3 dagene sammen med sønn og svigerdatter og barnebarn som kom fra Oslo.
På Rønbjerg ligger det et stort feriesenter med masser av aktiviteter for den yngre garde. Stort innendørs badeland og lekeland, og fine områder utendørs der barna riktig kan boltre seg. Vi hadde leid et feriehus her for følget fra Oslo, og kunne plassere Hymeren i nærheten. På havna i Rønbjerg finnes en bobilparkering. Såpass tidlig i sesongen var det jo en del båter som enda lå på land her, men vi fikk da plassert Hymeren på et egnet sted for disse dagene. En strømkontakt greide vi også å finne inne mellom alle båtene, litt komplisert å finne ut av hvordan vi skulle gjøre for å få strøm, men vi fant ut av det til slutt.
Litt grått og trist vær på skjærtorsdags formiddag, men så sprakk skydekket opp og sola tittet fram. Men - som så ofte i Danmark - fulgte den friske vinden med oppklaringen, det blåste riktig så heftig utover dagen og hele kvelden. Det ble en tur på beina og litt samvær med barnebarna, før Fiskehuset i havnen forsynte oss med dagens middag bestående av gode, danske fiskefrikadeller, pommes frites, sitron og remulade. Enkelt og velsmakende måltid som vi måtte nyte innendørs eller så hadde vi blåst bort.
Dagen etter opprant både grå og i tillegg litt våt, før skyene dro sin vei og vårsola riktig forbarmet seg over både liten og stor. Barnebarna tok for seg av feriesenterets aktiviteter, mens vi voksne kunne nyte noen timers solskinn i le for vestavinden. Om kvelden ble det deilig mat for oss alle sammen på feriesenterets utmerkede spisested. Det ble ganske mye av både regn og vind utover kvelden, vi ble vugget i søvn av en bil som rugget til dels kraftig på seg i den sterke vinden.
Påskeaftens formiddag vinket vi farvel til følget fra Oslo - vi var litt spente på om Superspeed ville gå til Larvik - det gjorde den heldigvis.Men første påskedag er alt av ferjer mellom Norge og Danmark innstilt - grunnet uværet "Dave" som var varslet. Det var tiden for oss også å dra videre, det skulle blåse godt i Nordjylland også første påskedag - så vi peilet oss inn på Limfjordens best beskyttende havn - godt i le for vestavinden.
3. april 2026












