
Midt på Fyn, omgitt av vollgraver, vakre hager, museumsbygninger og skog, ligger Egeskov slott - et av Europas best bevarte vannslott. Vi bestemte oss for å tilbringe en dag i disse historiske omgivelsene.
Vi parkerte Hymeren på slottets romslige parkeringsplass, som har et eget område beregnet for oss i bobil, og brukte denne augustdagen til en nesten eventyrlig slottsvandring.
Egeskov slott ble bygget i 1554, altså snart 500 år gammelt. Slottet er omgitt av en bred vollgrav, og står på eikepåler, derav navnet Egeskov - eller eikeskog på norsk. Rundt slottet finnes store og utrolig velstelte hageområder. hver hage med sitt eget navn. Her var ulike temahager, labyrinter, blomsterprakt og idylliske stier på kryss og tvers. En del av området ved slottet privat, her bor eieren med sin familie. Egeskov Slott er nemlig privateid, og får ingen offentlig støtte. Driften og vedlikeholdet finansieres gjennom billettinntekter, utstillinger, diverse arrangementer gjennom året, butikk og kafédrift osv. Ganske imponerende egentlig, et anlegg av slike dimensjoner må være særdeles kostbart å drive.
De ulike hagene vi vandret gjennom var et flott syn. Her var Livets hage, Den hvite hage, Rosehagen, Den engelske hage og mange fler. Alt var utrolig velstelt, vi ble fortalt at hele 18 gartnere var ansatt for å ivareta det store slottsområdet.
Inngangsbillett til selve slottet kunne kjøpes separat, vi har aldri før vært inne i et dansk slott, så dette måtte vi få med oss. Her var store rom og saler med imponerende møblement fra en svunnen tid. Helt øverst var et stort loft med utstillinger, blant annet av et stort gammelt kjøkken slik det må ha sett ut på 1800 tallet.
Egeskov slott er ikke bare selve slottsbygningen med vollgraven og de store hageområdene. Her finnes også flere forskjellige museumsutstillinger, blant annet veteranbiler, fly og gamle sykler, kjøpmannsbutikk og Camping Outdoor museum, kanskje ekstra interessant for oss i bobil. Den yngre garde er også tilgodesett på Egeskov slott - her finnes både store lekeområder, Tree Top Walking, Mooncar og labyrinter.
Litt slitne og litt trøtte i beina etter timers vandring gjennom disse unike omgivelsene fant vi endelig tilbake til Hymeren på parkeringsplassen. Her kunne vi forsåvidt ha stått til neste dag, men valgte istedet å kjøre ned til havna i Faaborg og tilbringe natten på bryggekanten der.
21. august 2025



















